DELABIE, uzyskanie oznakowań ekologicznych

Systemy certyfikacji budynków i produktów

W związku z rosnącą liczbą ludności i znacznym wzrostem gospodarczym w ostatnich latach, podniósł się również poziom życia. Temu przyrostowi towarzyszy gwałtowny wzrost zużycia wody, z czego większość stanowi woda pitna.

Zużycie wody stało się zatem istotnym problemem.

DELABIE, uzyskanie oznakowań ekologicznych

W związku z tym wiele rządów i organizacji ekologicznych zobowiązało się do lepszego gospodarowania wodą, w szczególności poprzez zachęcanie ludzi do jak największego ograniczenia jej zużycia.

SYSTEMY CERTYFIKACJI BUDYNKÓW

Lepsze gospodarowanie wodą dotyczy również infrastruktury.
Obecnie wielu inwestorów chce uzyskać certyfikaty, które poświadczają ekologiczną wydajność ich budynków.
Certyfikaty te dotyczą zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych oraz usługowych, a także pozwalają znacznie podnieść ich wartość jako obiektów dziedzictwa kulturowego.

Aby to osiągnąć, budynki muszą spełnić szereg kryteriów, w tym zmniejszyć zużycie wody i energii. Obejmuje to oczywiście zastosowanie odpowiedniej armatury.

W ten sposób firma DELABIE uczestniczy w ekologicznym podejściu do budownictwa, zgodnie z głównymi obowiązującymi systemami certyfikacji: HQE, BREEAM, LEED itp.

Opracowała na przykład armaturę o wypływie 1,4 l/min (numery katalogowe DELABIE kończące się na „LD”) pozwalającą uzyskać najwyższą ocenę w systemie LEED.

SYSTEMY CERTYFIKACJI PRODUKTÓW

Konsumenci tymczasem niewiele wiedzą na temat zdolności oszczędzania wody i energii przez urządzenia.
Mając to na uwadze, opracowano nowe systemy.

W 2014 r. zainicjowano European Water Label, nową dobrowolną inicjatywę wspieraną przez przemysł. Ma ona na celu promowanie urządzeń oszczędzających wodę i zapewnienie konsumentom jasnych informacji dotyczących jej zużycia poprzez prosty i wiarygodny system oznakowania. Celem programu jest ustalenie wspólnych wymogów dla urządzeń wodooszczędnych we wszystkich krajach członkowskich, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności ze wszystkimi krajowymi normami i wymogami prawnymi. Obejmuje on szeroki zakres urządzeń, w tym wylewki natryskowe, armaturę natryskową, zawory do umywalek, WC i pisuarów, czy też regulatory wypływu.

DELABIE uczestniczy w opracowaniu tego europejskiego systemu oznakowania w ramach grupy Unified Water Label Association. Wejdzie on w życie po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską. Po jego wprowadzeniu, oznakowanie to, mając duży potencjał, wniesie znaczący wkład w ochronę kluczowych zasobów wodnych na skalę europejską.

Firma DELABIE opracowała ten system oznakowania razem z różnymi systemami certyfikacji, w tym WELS (Water Efficiency Labeling and Standards) w Australii i Hong-Kongu oraz SASO (Saudi Standards, Metrology and Quality Organization) w Arabii Saudyjskiej.