Spłukiwanie bezpośrednie: przystosowane do ograniczeń występujących w budynkach użyteczności publicznej

Marzec 2016

Liczne zalety spłukiwania bezpośredniego sprawiają, że jest to idealny system do wyposażenia toalet publicznych. Przypomnienie mocnych, jednak jesz...

Liczne zalety spłukiwania bezpośredniego sprawiają, że jest to idealny system do wyposażenia toalet publicznych. Przypomnienie mocnych, jednak jeszcze słabo znanych, stron tego rozwiązania.

Rozwiązania zbiornikowe do WC zostały stworzone do użytku domowego i nie są przystosowane do ograniczeń występujących w budynkach użyteczności publicznej. Jednak, mimo wszystko, nadal są często przewidywane w miejscach publicznych, najprawdopodobniej z przyzwyczajenia.

Zastrzeżenia dotyczące rozwiązań zbiornikowych

Zastrzeżenia dotyczące rozwiązań zbiornikowych

Główną słabością rozwiązań zbiornikowych do WC jest ich wrażliwość na kamień i zanieczyszczenia, których nagromadzenie się osłabia szczelność systemu spłukiwania.

W zależności od jakości wody, przeciek może wystąpić kilka miesięcy lub nawet tygodni po uruchomieniu WC. W przeciwieństwie do zaworu umywalkowego, przy którym wyciek jest natychmiast zauważalny, przeciek w toalecie jest słabo widoczny. Jego strumień wzdłuż ceramicznej miski ustępowej jest bardzo trudny do wykrycia. Zatem miski ustępowe ze zbiornikiem są pierwszą przyczyną marnotrawienia wody w sanitariatach: niewykryty przeciek może spowodować utratę nawet do 220 m³/rok wody, w sumie 2200 PLN/rok na jedną miskę ustępową (średnia cena m³ zimnej wody: 10 PLN).

Nieużywany przez kilka dni zbiornik WC stanowi zagrożenie sanitarne. Woda pozostająca w stagnacji w temperaturze pokojowej, w której osadzają się kamień i zanieczyszczenia, staje się środowiskiem rozwoju bakterii, które mogą być rozpylone podczas spłukiwania i które mogą skolonizować instalację wody.

Stosowanie zbiorników do spłukiwania misek ustępowych nie jest najlepszym rozwiązaniem w miejscach publicznych: zawierają one plastikowe części, które wraz z całym mechanizmemnarażone są na zniszczenia z powodu intensywnego oraz często dość brutalnego użytkowania.

Konserwacja może okazać się czasochłonna w przypadku obsługi dużej ilości stanowisk. Interwencja na podtynkowym zbiorniku na stelażu może trwać kilkadziesiąt minut. Demontaż i dostęp do mechanizmu modeli podtynkowych jest trudny. Wymiana zbiornika na stelażu jest niemożliwa bez zniszczenia ściany.

Zalety spłukiwania bezpośredniego

Armatura do spłukiwania bezpośredniego została stworzona, aby sprostać wymaganiom w sanitariatach publicznych o wysokiej frekwencji użytkowania. Higieniczna, solidna i skuteczna, zmniejsza ryzyko przecieków.

W systemie ze spłukiwaniem bezpośrednim jest brak stagnacji wody, osadzania się kamienia lub zanieczyszczeń i tym samym brak rozwoju bakterii.

Miska ustępowa ze zbiornikiem funkcjonuje na zasadzie siły grawitacji. Spłukiwanie jest mniej wydajne niż bezpośredni system spłukiwania, który wykorzystuje ciśnienie z instalacji, a tym samym gwarantuje czystą miskę już po jednym spłukaniu.

Spłukiwanie bezpośrednie pozwala na sukcesywne użycie i zapewnia natychmiastową dostępność dla kolejnych użytkowników. Ponadto nie ma czasu oczekiwania na napełnienie jak w przypadku zbiornika.

W hotelach, budynkach biurowych i zakładach opieki zdrowotnej, krótkie, 7-sekundowe spłukiwanie,bez czasu napełniania, jest atutem dla komfortu akustycznego użytkowników.

Architekci cenią sobie kompaktową budowęsystemu ze spłukiwaniem bezpośrednim. Nie ma konieczności planowania miejsca na zbiornik.

Historia średnic

Historia średnic

Warto pamiętać, że miska ustępowa ze zbiornikiem może być zastąpiona przez system spłukiwania bezpośredniego w ramach remontu. Jeśli istnieje dostępne pomieszczenie techniczne i zasilanie wodą znajduje się w pobliżu, np. w szpitalu, domu opieki dla osób starszych czy w biurowcu, w większości przypadków, jedynie końcowe nitki instalacji podlegałyby zmianie.

W temacie średnicy rur zasilających, ujednolicone dokumenty techniczne (Francja) potwierdzają szczególną metodę obliczeń do zaworów ze spłukiwaniem bezpośrednim. Określają one średnice rur zasilających do WC ze spłukiwaniem bezpośrednim, bliskie średnicom do rozwiązań zbiornikowym. Spłukiwanie zbiornikowe i napełnianie trwa dłużej niż czas użycia spłukiwania bezpośredniego (które trwa zaledwie kilka sekund).

Ujednolicone dokumenty techniczne opierają się na danych producentów do obliczenia podstawowego wypływu (1 l/s dla WC ze spłukiwaniem bezpośrednim...

Ujednolicone dokumenty techniczne opierają się na danych producentów do obliczenia podstawowego wypływu (1 l/s dla WC ze spłukiwaniem bezpośrednim DELABIE). Korzystają one z systemu obliczeń współczynników jednoczesności metodą Delebecque (patrz tabela obok).

Obliczone w ten sposób średnice rur są bliskie średnicom do rozwiązań zbiornikowych, zaprzeczając powszechnie panującemu przekonaniu dotyczącemu średnic zasilania spłukiwania bezpośredniego.

Odpowiednie produkty

Odpowiednie produkty

Firma DELABIE od prawie 30 lat projektuje i produkuje armaturę WC do spłukiwania bezpośredniego, przeznaczoną do budynków użyteczności publicznej.

Mechanizmy i elementy uruchamiające bez delikatnych plastikowych części są odporne na uderzenia i na wandalizm. Ich czas funkcjonowania to ponad 500 000 uruchomień.

Na armaturze do spłukiwania DELABIE, wyposażającej stelaże, konserwacja jest ograniczona do prostej, standardowej wymiany głowicy. Jest ona ułatwiona dzięki bezpośredniemu dostępowi do mechanizmu, bez konieczności demontażu armatury.

Dla zoptymalizowania zużycia wody, armatura ze spłukiwaniem bezpośrednim TEMPOFLUX 2 jest dostępna w wersji z podwójnym przyciskiem 3 l/6 l z możliwością regulacji do 2 l/4 l. Dzięki tak niskim wypływom, inwestorzy mogę zoptymalizować konstrukcje budynków, pozwalając osiągnąć najwyższą punktację w systemach certyfikacji ekologicznej (HQE, BREEAM, LEED, itp.).

Oni wybrali spłukiwanie bezpośrednie DELABIE...