Jak czyścić stal nierdzewną?

Grudzień 2022

Stal nierdzewna, zwana inaczej Inoxem, to szlachetny stop chromu, niklu i stali, nie poddawany obróbce powierzchniowej. Jest łatwa w utrzymaniu i niezwykle odporna przez długi czas. Jest to materiał idealny do wszelkiego rodzaju obiektów publicznych i placówek opieki zdrowotnej. Dlatego marka DELABIE postawiła właśnie na ten materiał i oferuje szeroką gamę produktów wykonanych ze stali nierdzewnej (umywalki, toalety, pisuary, poręcze, kosze na odpady, wieszaki itp.).

Sprawdź nasze wskazówki dotyczące czyszczenia i renowacji stali nierdzewnej, aby Twoje produkty DELABIE pozostały w doskonałym stanie przez cały okres ich eksploatacji.

Produkty z Inoxu

Inox, wybór profesjonalistów

Stal nierdzewna ma własciwości bakteriostatyczne: po jej wyczyszczeniu retencja bakterii na jej powierzchni jest wyjątkowo niska, do 20 razy niższa niż na innych materiałach, takich jak szkło czy plastik. Cienka, niewidoczna warstwa ochronna odnawia się nieustannie wskutek kontaktu materiału z powietrzem lub wodą (autopasywacja). Nawet w przypadku uszkodzeń mechanicznych stal nierdzewna jest chroniona przed korozją.

Aby zagwarantować antykorozyjne właściwości stali nierdzewnej, konieczne jest stałe utrzymywanie jej powierzchni w czystości. Na co dzień Inox czyści się ciepłą wodą z mydłem, przy użyciu gąbki. Następnie powierzchnię należy dobrze spłukać czystą wodą i osuszyć miękką, czystą szmatką. Można też stosować specjalne środki do czyszczenia stali nierdzewnej. Na rynku jest ich szeroki wybór. Zawsze jednak należy stosować wskazane na etykiecie dawkowanie. Ważne jest też, aby po zastosowaniu środka czyszczącego zawsze dobrze spłukać wyczyszczoną powierzchnię czystą wodą, a następnie osuszyć ją miękką, czystą szmatką.

Jak usunąć rdzę z Inoxu?

Stal nierdzewna, jak sama nazwa wskazuje, nie rdzewieje. Jeśli jednak wejdzie w kontakt z nieodpowiednimi chemikaliami lub środkami czyszczącymi, mogą pojawić się na niej plamy lub wżery. W takim przypadku nie jest to utlenienie materiału, ale utlenienie jego powierzchni. Zaplamiony lub uszkodzony produkt należy natychmiast wyczyścić łagodnym detergentem lub ściereczką o delikatnych właściwościach ściernych. Następnie powierzchnię należy dobrze spłukać czystą wodą i osuszyć miękką szmatką.

UWAGA: podczas stosowania środków do usuwania cementu i zapraw, produkty ze stali nierdzewnej muszą być dobrze zabezpieczone, ponieważ tego typu czyściwa mogą poważne uszkodzić Inox. To samo dotyczy prac budowlanych, które mogą być prowadzone w pobliżu produktów ze stali nierdzewnej (iskry podczas spawania, polerowania, szlifowania, cięcia itp.). 

Jak usunąć z Inoxu rysę i sprawić by błyszczał?

Stal nierdzewna wrażliwa jest na zarysowania i mikrozarysowania. Dlatego z biegiem lat pokrywa się patyną. Lekkie zarysowania można usunąć za pomocą białej pasty do zębów lub naturalnej pasty do czyszczenia, tzw. "kamienia glinianego" lub "białego kamienia", nakładając je zgodnie z kierunkiem satynowego wykończenia stali. Następnie czyszczoną powierzchnię należy dobrze spłukać.

Blask stali nierdzewnej można natomiast ożywić za pomocą pasty czyszczącej "Pierre d'Argent", a ślady kamienia można usunąć roztworem z rozcieńczonego białego octu (80% wody, 20% octu).

Mądrze wybieraj produkty z Inoxu

Wybierając produkty wysokiej jakości, uprościsz sobie ich późniejszą konserwację. Produkty DELABIE wykonane są z bakteriostatycznego Inoxu 304, jednej z najlepszych jakościowo stali nierdzewnych na rynku. Ich konstrukcja ogranicza liczbę spoin i łączeń, aby uniknąć osadzania się w nich zanieczyszczeń i nisz bakteryjnych, a tym samym ułatwić czyszczenie powierzchni.